Odpowiednie dobranie temperatury grillowania ma kluczowy wpływ na smak przygotowywanych potraw. Jeśli chcemy, aby mięso było dobrze upieczone, a zarazem soczyste i kruche, zanim wrzucimy je na ruszt, sprawdźmy, w jakiej temperaturze powinniśmy je grillować. Tylko wtedy możemy być pewni kulinarnego sukcesu.

Ani za niska, ani za wysoka – taka powinna być idealna temperatura grillowania według grill masterów z prawdziwego zdarzenia. Trudno nie przyznać im racji. Odpowiedź ta dla początkujących miłośników grillowania może być jednak zbyt lakoniczna. Podpowiadamy więc, w jakiej temperaturze grillować poszczególne rodzaje mięsa oraz jak długo trzymać je na ruszcie.

Właściwa temperatura grillowania

Spośród wszystkich rodzajów mięsa najniższej temperatury grillowania wymaga drób. Cieszące się niezmienną popularnością wśród grillowiczów udka, podudzia i piersi z kurczaka z kością grillujemy metodą pośrednią w temperaturze 120 stopni Celsjusza, przez około 45-50 minut. W ten sam sposób przyrządzamy skrzydełka z kurczaka, należy piec je jednak nieco krócej –  od 25 do 30 minut. Na grillu rozgrzanym do 120 stopni, również metodą pośrednią, pieczemy także pierś z kurczaka bez kości. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku zalecany czas grillowania wynosi  5-6 minut na każdą ze stron, nie dłużej.

Gdy dla odmiany mamy ochotę przyrządzić na grillu węglowym stek wołowy, temperatura grillowania zdecydowanie musi pójść w górę – do 180, a nawet 220 stopni. Jeśli wrzucamy na ruszt stek o grubości do 2,5 cm i chcemy, aby był średnio wysmażony, grillujmy go metodą pośrednią około 4-6 minut z każdej strony. W przypadku nieco grubszego kawałka steku – od 2,5 do 4 cm – najpierw pieczemy go 4-5 minut z każdej strony metodą bezpośrednią, a następnie – od 5 do 10 minut metodą pośrednią.

Dokładny pomiar przy użyciu termometra

Oczywiście w zależności od wielkości, grubości i kształtu mięsa czas pieczenia może się zmienić. Pamiętajmy więc, aby podane powyżej parametry traktować orientacyjnie. Aby mieć pewność, iż mięso zostało upieczone i jest gotowe do podania na stół, warto zaopatrzyć się w specjalny termometr. Przy jego pomocy możemy zmierzyć temperaturę w środku mięsa, która wynosić powinna: 70-74 stopnie dla drobiu, 55-63 dla wołowiny oraz 63 stopnie dla wieprzowiny (polędwicy wieprzowej oraz kotletów o grubości od 2 do 2,5 cm). Warto wiedzieć, iż stan upieczenia podudzia z kurczaka mierzymy wkłuwając termometr przy kości, a w przypadku karkówki lub całego kurczaka – w środku mięsa.

Zobacz dedykowane termometry do grilli:

Ryby na ruszt – temperatura i czas grillowania

Oprócz mięsa coraz częściej na ruszcie pojawiają się ryby. Grillujemy je metodą bezpośrednią w temperaturze 180 stopni. Czas pieczenia ryb jest krótszy, niż mięsa – filety oraz kawałki ryby o grubości ok. 2-2,5 cm trzymamy na ruszcie od 3 do 5 minut z każdej strony. Gdy na grillu ląduje ryba w całości, o grubości ok. 10 cm, musimy uzbroić się w cierpliwość. Trzeba ją piec około 20 minut z każdej strony, aż do momentu, gdy szkliste mięso ryby zrobi się apetycznie białe.